EN

Wise Trees / Diane Cook and Len Jenshel

"הטיפש לא רואה את אותו העץ שהחכם רואה" ויליאם בלייק
 
צילומים של יותר מ-50 עצים מדהימים. מאחורי כל אחד מהם, סיפור חיים מרתק. בסיוע קרן המחקר של National geographic, יצאו צלמי הטבע דיאן קוק ולן ג'נשל ל-59 אתרים בעולם, כדי לספר את סיפורם של עצים היסטוריים ורבי השראה. "העצים, יכולים לחיות בלעדינו. אבל אנחנו לא יכולים להתקיים בלעדיהם" אומרים יוצרי הספר. לא בלבד שהעצים מספקים לנו את החמצן שאנו נושמים, פירות שאנו קוטפים מענפיהם, אנרגיה להסקה וחומר גלם לבניה. לאורך ההיסטוריה, הם גם מהווים מקור השראה רוחנית ותרבותית לכל העמים מסביב לעולם. הצלמים אוצרים בספרם סיפורים מרגשים, שאסור לעולם לשכוח.
 

למשל: עץ Redwood ותיק בקליפורניה שנקרא לונה. העץ הפך לסמל תרבותי, בזכותה של גב' Julia Butterfly Hill שישבה במשך 738 ימים על משטח שהניחה בין ענפיו, כדי להציל אותו מכריתה. עץ ה"בודהי" שלעליו צורת לב. מקור שמו במילה "בוד" שפירושה ידע והארה. עץ עתיק יומין, שהפך לאתר עליה לרגל עבור הבודהיסטים, בזכות האמונה, שתחתיו ישב סידהארטה ווקאמה, שלימים נודע בשם בודהה, והעניק מחוכמתו והשראתו להמונים.
 

דיאן קוק ולן ג'נשל תיעדו בספר עצים שהשפיעו על התפתחות תרבויות ואמונות בעולם. עצים שנאחזים בציפרני ענפיהם באבני מקדשים, והפכו לחלק מהמבנים המקודשים. עצי ענק שהפכו לאתרי תפילה וקבורה, עצים ששרדו מלחמות ועצים שהיוו מקור השראה למשוררים וציירים. עצים עם מזל... ועצים שמביאים מזל. עצי משאלות, עצים שהפכו למונומנט המרכזי במקומות יישוב, עצים שהפכו נשואי פולחנים דתיים ועוד ועד ועוד. את ליבנו שבה Spirit Little Cedar Tree שקיבל את שמו מבני כת Ojibwa, צופה כבר 400-500 שנים מקצה המצוק על מי Lake Superior במינסוטה, ארה"ב. בקרב אנשי הקהילה, הוא נחשב עץ מקודש המשרה רוחניות על המאמינים. בצילום של בין ערביים, הוא נראה מיסטי ומרגש.
 

ותיקי הותיקים
 
בשנת 1958, פרסם המדען אדמונד שולמן את תיאוריית טבעות העצים, שמאפשרת להעריך את גילם של העצים לפי מספר טבעות הגזע. גווני הטבעות ועוביין, מאפשרים גם להעריך באילו תנאים גדלו העצים בתקופות שונות. במסגרת המחקר, גילה שולמן את Pine Alpha – העץ הראשון שהתגלה בעולם כשגילו מעל 4,000 שנים. בעקבותיו, גילה שולמן גם את מתושלח, שגילו נישא מעבר ל-4,800 שנים. מדענים אחרים גילו עץ מסוג Bristlecone Pine שגילו מעבר ל-5,000 שנים. כדי לשמור על עצים אלה מפני אנשים שעלולים להזיק להם, מיקומם, המתועד בדו"חות המחקר, נשמר בסוד. אין ברירה. אפשר לראות אותם רק בספר.
 

עץ הדעת
 
עץ רחב מימדים מסוג Kent Apple Tree המתועד בספר, נמצא בבוסתן של Woolsthorpe Manor, ביתה ההיסטורי של משפחת ניוטון. בשנת 1665, נסגרה אוניברסיטת קיימבריג' עקב מגיפת הדבר. אייזיק ניוטון נאלץ לעזוב את הקמפוס ולחזור לעבוד בחוות הוריו. שם כנראה, תחת העץ ההיסטורי, צפה בתפוח נופל מן העץ שהוביל אותו לחקור ולהגדיר את כוח המשיכה.
 

הניצולים
 
בספר מופיעים גם עדים חיים, ניצולי טראומות היסטוריות כגון: עץ הקאמפור בנגסאקי, ששרד את ההפצצה האטומית על העיר. וגם, עץ אגסים ששרד באתר הזיכרון Ground Zerro, למגדלי התאומים במנהטן.
 
העצים המופיעים בספר נבחרו בקפידה, כמקור להשראה והגברת המודעות לחשיבותם של העצים בטיפוח וההגנה על האנושות. גם עונות ושעות הצילום נבחרו בדקדקנות, כדי להביא לנו גלריה מרגשת של צילומים מדהימים וסיפורים מרגשים.
 
זה ספר נפלא למי שאוהב עצים, מי שאוהב היסטוריה ומי שאוהב סיפורים.
פלד - איכות מהשורש © כל הזכויות שמורות  |  כתובת: דרך שלמה 73 תל אביב. טלפון: 03.6822922
עיצוב: Frisbee  |  תיכנות: entry