EN

מורשת עירונית בעץ – על שימור סביבות אורבניות בעולם / יורם בר סלע

מאת: יורם בר סלע

ועדת אתרי המורשת העולמיים מטעם אונסקו, שהכריזה בין השאר על "העיר הלבנה" בתל-אביב כאתר מורשת עולמית, מטפלת בשימור סביבות אורבניות ייחודיות. מתוך זיהוי הקשיים של ערים ומדינות בעולם לשמר את אתרי הבניה המסורתית, קבעה הועדה כמה כיווני פעולה:

1. מיפוי האתרים העירוניים הראויים לשימור, למען הדורות הבאים.
2. גיבוש אסטרטגיות חברתיות-כלכליות שיאפשרו לרשויות לגייס את המשאבים הדרושים לשימור אתרי בניה ייחודיים.
3. לגבש טכניקות ותקנים שלפיהם יפעלו המשמרים, על מנת להבטיח שימור אוטנטי של האדריכלות ואורח החיים המקורי, והארכה משמעותית של הישרדותם של המבנים המסורתיים.
4. למקד את תשומת הלב של אנשי המקצוע והציבור המתעניין באדריכלות, באוצרות תרבות הבניה המסורתית.

מאחר שהעץ מהווה חומר גלם נגיש לבניה כמעט בכל מקום בעולם, טבעי לחלוטין שבין הערים המשומרות, ניתן למצוא דוגמאות מרגשות של אדריכלות בעץ. מבני עץ ששרדו במשך מאות שנים, בכל תנאי מזג אוויר. באזורי קרחונים, סביבות גשומות, מדבריות ועוד, העץ שורד ושומר על תכונותיו המובילות: קונסטרוקציה חזקה ומראה טבעי. מבני עץ בעולם שרדו שריפות, סופות, שטפונות, מלחמות, והיום עוברים תהליכי שיקום ושימור, המחזירים אותם לימי הזוהר שלהם.

Bryggen - נורווגיה
בריגן הנורווגית, עיירת הנמל של ברגן, שימשה מרכז מסחרי חשוב בין המאות 14-16. מבני עיירת הנמל שימשו למגורים, מחסנים וגם מועדונים לסוחרי האזור. 58 מבתי העיירה שרדו את כל השנים והשריפות שפרצו בעיירה, שופצו למהדרין והיום משמשים כגלריות של אמנים ויוצרים. בתי העץ שנבנו על שפת הים כוללים ברובם רציפים לקשירת הסירות. כולם משתקפים במי המפרץ בשלל צבעים סוערים.

במרכז העיירה נמצא המועדון ששימש כמקום מפגש של הסוחרים ובי"ס לילדי העיירה. בקרבתו, מוזיאון התעד את חיי הסוחרים ומנהגי המגורים שלהם במאה ה-18.

 

 

ZEYREK - איסטנבול
שכונת זיירק נמצאת במרכז איסטנבול בסמוך למסגד הכחול. זוהי שכונת עוני שרב בתיה נבנו בטכניקה מיוחדת של בניה בעץ, כלקח מרעידת אדמה שהרעידו את האזור בשנת 1509. הבניה בעץ נתגלתה עמידה ביותר ביחס לבניה באבן, ובמקרה של התמוטטות, גרמה לנזקים מועטים. רב בתי העץ בשכונה נבנו במאה ה-18 ומייצגים בניה זולה בסגנון ייחודי. קמפיין "הצילו את הגגות שלנו" שהוכרז בשנת 2003, הציל כ-50 ממבני השכונה. השיקום המשיך עם צירוף השכונה לרשימת אתרי השימור העולמית. David Michelmore, מומחה בריטי לשימור מבני עץ אומר: "הצד החיצוני של בתי השכונה נראה אולי רעוע, מכיוון שהקירות נבנו מעץ זול. אבל בתוכם מצאנו קונסטרוקציות עץ איתנות התומכות את הגגות ומייצבות את הקירות".

 

Bukchon Hanok Village – קוריאה
כפר זה, בן כ-600 שנה, ממוקם בין הארמונות Gyeongbokgung ו-Changdeokgung. הוא שימש למגורי בני המעמד השולט, המקורב לשושלת Joseon, ששלטה באזור בין השנים 1392-1910. שושלת זו נרשמה בהיסטוריה העולמית בזכות תקופת השליטה הארוכה ביותר. השכונה בולטת בארכיון המורשת האדריכלית ב-900 בבתיה היוקרתיים הבנויים לבנים, במבוק, בוץ ונייר אורז. ברקע גגותיה התלולים, ניתן לראות מבנים מודרניים, שרק מדגישים את תפארת הבניה המסורתית. בתוך הבתים, שחלקם פתוחים לביקור, ניתן לראות את הריהוט המסורתי: מזרני שינה דקים, מחיצות עדינות מעץ ונייר אורז ושולחנות אוכל נמוכים מוקפים בכריות.

 

Pārdaugava – ריגה , לטביה

אזור Pārdaugava נמצא בקרבת מרכז העיר ריגה, אך שונה מאד בנופו. הוא מאופיין בבתי עץ גדולים שתוכננו בסגנון ייחודי שאינו מוכר ממקומות אחרים באירופה. מבני עץ בני קומה אחת או שתיים. מעוטרים במרפסות בולטות וגגות משופעים בעלי גיאומטריה ייחודית – מפגש צורני מיוחד בין קשתות, משולשים וטרפזים. הבניינים נראים כמו תפאורה לסרט... או שאולי הם היוו השראה למעצבי התפאורה המזרח אירופאיים?

 

פתחנו את הסקירה בבתי הרציף הססגוניים של בריגן-נורווגיה, ונסיים עם Old Town Lunenburg מקנדה. עיר נמל באזור הדרומי של נובה סקוטיה, לא רחוקה מהליפקס. בעיר זו משומרים למשעי בתים אופייניים לאימפריה הבריטית, שנבנו במאה ה-18.

 

הבאנו כאן רק כמה דוגמאות ממורשת ההאדריכלות בעץ. רשימת אתרי השימור האורבניים של אונסקו כוללת גם את: Kamerzell House Vlkolinec, Strasbourg, St. Petersburg Peter the Great's Summer Cabin, Shirakawa-go and Gokayama, Røros, Paramaribo, Old Town of Lijiang , Old Town Lunenburg, Old RaumaMountain Resort, Chengde, L'Anse aux Meadows ועוד אתרים רבים אחרים המפארים את תולדות האדריכלות בעץ. 

פלד - איכות מהשורש © כל הזכויות שמורות  |  כתובת: דרך שלמה 73 תל אביב. טלפון: 03.6822922
עיצוב: Frisbee  |  תיכנות: entry