EN

Tree Houses / Philip Jodidioen

הוצאת: Taschen

טירות מעולם האגדות

זוכרים את תאו (צ'יצ'ו אינגרסיה) בסרט "זכרונות" של פליני? משוגע הכפר שמטפס על עץ ולא מוכן לרדת ממנו עד שיביאו לו את אהובתו? הרעיון של טיפוס על עץ לצורך הגנה ומחסה, לחיפוש פרטיות ורומנטיקה או רק כדי לראות את כדור הארץ מנקודת מבט אחרת, הוא בוודאי עתיק כמו האנושות. בתי עץ מתועדים בתרבויות עתיקות והשימוש בהם חוצה את ההיסטוריה של כל חלק של העולם שבו צומחים עצים. 

               

פיליפ ג'ודידיו, בוגר כלכלה ותולדות האמנות מאוניברסיטת הרווארד המתמחה בכתיבה ועריכה של ספרי אדריכלות, ערך מחקר מעמיק ומגלה לנו בין דפי ספר קסום ועב כרס, קולקציה של 50 בתי העץ הכי מדהימים בעולם. חלקם פרי יצירתיות של יוצרים עממיים בסביבות כפריות המביאים לידי ביטוי מסורות עתיקות של ניצול משאבי הסביבה והחיים בהרמוניה עם הטבע. חלקם תוכננו ע"י אדריכלים היוצרים סביבת מגורים אולטרה מודרנית, ביטוי לדימיון פרוע פורץ גבולות... וחלקם משתמשים ברעיון של בית העץ ובונים "עצים" מעשי ידי אדם מקונסטרוקציות מתכת פיסוליות. מבחר בתים שמשתמשים בעצים כקונסטרוקציה לטפס עליה ולראות את העולם מגבוה. בתים שנותנים חופש לדמיון ומעוררים השראה. יש בתים המספקים רק את המינימום שצריך כדי לשהות במרומי העצים ולהסתכל על העולם מלמעלה, ויש וילות מפוארות הכוללות את כל הלוקסוס שדירת מגורים יכולה לספק. 

                

Restaurant Yellow Tree – מסעדה בניו זילנד שנראית כמו זרעון שממנו נובט העץ שמחזיק את אותה באוויר. Bird's Nest hotel בשבדיה שנראה כמו קן של ציפור במרומי העץ. סולם דקיק שכמעט אינו נראה לעיין מאפשר גישה נסתרת אל הקן הרומנטי שנראה כמו אוסף של זרדים שאספה ציפור ענקית. Hermitage Tree House המיוצר בצרפת בהליך ייצור תעשייתי, מאפשר בניית בית עץ במחיר סביר. כל דפנות הבית בן 7 מ"ר ניתנים לפתיחה מלאה. Honey Sphere Tree House הוא פוליהדרון בנוי עץ. גיאומטריה מדוייקת המקיפה עץ סבוך ענקי. Bialsky tree House נראה כמו פסל סביבתי שנבנה מכל הבא ליד... בתנאי שהוא עשוי עץ טבעי או מעובד. פט נלסון שבנה את הבית בניו-יורק, מעיד עליו שאינו בית עץ אמיתי. הוא בנוי על כלונסאות עץ המספקות את החוויה של השהיה בגובה, אך אינו בנוי על עץ צומח. 

             

בית תה, מסעדות, בתי מלון מחמישה כוכבים ועד אינסוף. תיאטרון לילדים, או מוט שניתן לטפס עד קצהו ולחשוב על החיים והעולם. בעידן של אחריות אקולוגית ודאגה לקיימות, בתים אלה מהווים ביטוי אולטימטיבי של חיים בסימביוזה עם הטבע. 

50 הדוגמאות מעוררות פנטזיה של בניה באוויר, מתוארות בצילומים מרהיבים ואיורים של פטריק הרובי שבאיוריו מביא את תמצית הרעיון העיצובי של כל אחד מהבתים. לצד אלה, ביוגרפיות קצרות של האדריכלים שיצרו את הבתים.  

            

אם יש בסביבת המגורים שלכם עצים חסונים ואתם מתכוונים לבנות עליהם בית למגורים, מנוחה או משחק, זה הספר עבורכם. אם אתם נוסעים בעולם ומחפשים מקומות לינה ובילוי בסגנון אחר, יש בספר דוגמאות נפלאות ויש בעולם חברות המתמחות בהשכרת בתים על עצים. אם אתם אדריכלים ומחפשים השראה מקצועית לבניה "ידידותית לסביבה" יש לכם כאן מקור נפלא של יצירתיות ויצירה. ואם אתם סתם רוצים להניח על השולחן בסלון ספר מעורר השראה ושיחה, זה הספר עבורכם. 

פלד - איכות מהשורש © כל הזכויות שמורות  |  כתובת: דרך שלמה 73 תל אביב. טלפון: 03.6822922
עיצוב: Frisbee  |  תיכנות: entry