EN

RIVA1920 / חגיגה של עיצוב בעץ

אוהבים עץ ? אוהבים מוצרי עץ ? 137 Via Milano, Cantu Italy זו הכתובת עבורכם. זהו הבניין המרכזי של חברת RIVA1920, מיצרני ריהוט העץ המובילים באיטליה שחרטה על דיגלה ערכים של כבוד למסורת וחדשנות. כן, אפשר לנחש. החברה החלה את פעילותה בשנת 1920 ומנוהלת היום ע"י הדור הרביעי של משפחת RIVA. 
 
 
לאורך כל שנות פעילותה, מתמחה החברה בייצור מוקפד מאד של ריהוט וכלי בית מעץ מלא. לאורך כל שנות פעילותה, מקפידה החברה על ערכים של ייצור מוצרים איכותיים תוך שימוש בחומרים טבעיים בלבד, עיצוב איכותי של מיטב המעצבים והאדריכלים, שמירה על איכות הסביבה ותרומה לקהילה.
 
 
המוזיאון
נתחיל דווקא מהסוף שעשוי לעניין את הישראלים המבקרים באיטליה. אולם הכניסה והקומה הראשונה של בית RIVA1920 הוקדש למוזיאון החוגג מעל 100 שנים של ייצור בעץ. בקומת הכניסה מוצגים רהיטי עץ שמייצרת החברה. ביניהם, שולחן "פנגיאה" שהוצג בתערוכת אקספו 2015. הוא בנוי מ-19 שולחנות המרכיבים יחד את 6 היבשות. השולחן מייצג את תיאוריית נדידת היבשות שלפיה כל העולם היה פעם יבשת אחת "פנגיאה" שהתפרקה לחלקים. כתוצאה מתהליכים גיאולוגיים, התרחקו חלקי היבשת הקדומה אחת מן השניה ויצרו את 6 היבשות. את חלקי שולחן "פנגיאה" ניתן למקם בצורות שונות בחלל ולהזכיר את התהליך הקדמוני. ועם השולחן המפורסם שעוצב ע"י Michele De Lucci, מוצגים מוצרים שרבים מהם פותחו כמוצר "תפור לפי מידה" עבור לקוחות פרטיים ועסקיים.
 
 
בקומה הראשונה של המוזיאון, 1200 מ"ר של כלים ומכונות לייצור בעץ. אוסף של 4,000 כלים ומכונות ששימשו את יצרני העץ באירופה מתחילת המאה ה-20. מסורים ומקצועים. קליבות, כלי שרטוט וסימון, מסורי סרט מעץ מלא... ואפילו אופני נגרים שאיפשרו לשוליות הנגרים להגיע לבתי הלקוחות ולבצע תיקונים מקומיים. זה נחשב לאוסף הכלים הגדול באירופה.
 
 
בניין המוזיאון מוקף כמעט כולו בעץ ונראה כמו ארון מדפים ענק שעוצב ע"י רנזו פיאנו, מגדולי האדריכלים האיטלקיים. (הוא אחראי על כמה מהפרוייקטים המהפכניים בעולם, כמו מרכז פומפידו בפריז ומצלמת ניקון ששברה את המוסכמות של צורת המצלמה המסורתית והוביל את העולם לעיצוב מצלמות "ידידותיות למשתמש"). בחזית הבניין, פסל עץ ענק של כארים ראשיד הנקרא GlobaLove.
 
 
מעל 100 מעצבים
לאורך כמעט 100 שנות הפעילות, נעזרת החברה בטובי המעצבים והאדריכלים כגון: 
Renzo Piano, Michele de Lucchi, Karim Rashid, Mario Botta, Paolo Pinifarina, Matteo Thun, Terry Dwan, Alessandro Mendini, Marc Sadler, Mario Bellini, Claudio Bellini, Giuliano Cappelletti קולקציה מכובדת ביותר של יוצרים שאחראים לאבני דרך מרכזיות ופריצות דרך משמעותיות בתולדות העיצוב והאדריכלות.
 
 
שמירה על הסביבה ועל העצים
כשאתם קונים מוצר כלשהו של RIVA1920, אתם מקבלים יחד איתו שתיל של עץ בתיבת עץ המגנה עליו. אתם מוזמנים לשתול את העץ בכל מקום שנראה לכם ראוי לכך. זהו מעשה סמלי של החברה שיודעת שהעץ הוא משאב מתחדש, אבל אינו אינסופי. לצד המנהג הסמלי המשתף את הלקוחות בערכי החברה והשימוש בעץ ממוחזר בחלק ממוצריה, מגדלת החברה מטעים של עצי דובדבן כדי להעשיר את העולם בחמצן ולהבטיח התחדשות של העץ היפה והנדיר.
 
 
מעורבות חברתית
קהילת SAN PATRIGNANO COMMUNITY – RIMINI מטפלת בכ-1,200 נערים בתהליכי גמילה מסמים. במסגרת תכנית התעסוקה לנערים, מפעילה הקהילה יקב המייצר 440,000 בקבוקי יין משובח בשנה. מאחר שהשימוש בחביות העץ המשובחות מוגבל ל-3 מחזורים של ייצור יין בלבד, הקימה RIVA1920 מפעל המאפשר לנערים לייצר מהחביות פרטי ריהוט שונים ולמכור למימון הפעילות בקהילה. בעקבות אסון התאומים בניו-יורק, יצרה החברה 5 שולחנות בעיצוב אדריכלים מובילים ומכרה אותם במכירה פומבית. ההכנסות נתרמו למשפחות מכבי האש שנספו בפעילות ההצלה מהבניינים שנהרסו.
 
 
במילנו, מפעילה החברה בית תמחוי AMBROSIAN REFECTORY – MILAN שבו מוגשות מנות חמות לעניים. המנות מוגשות על 13 שולחנו עץ ענקיים שעיצבו גדול האדריכלים באיטליה. כל אחד מהשלוחנו יוצר בדרה של 5 יחידות. 4 מהן נמכרו במכירה פומבית של סוטבי'ס למימון הפעילות.
 
 
שעות הביקור במוזיאון
אתם יכולים להצטרף לסיור מאורגן במוזיאון או לבקר בו בעצמכם, אבל שימו לב: כמו באיטליה, המוזיאון פתוח בימים ב' עד שבת בין 09:00-12:00 ו- 15:00-18:00. צריך גם לנוח לפעמים. 
פלד - איכות מהשורש © כל הזכויות שמורות  |  כתובת: דרך שלמה 73 תל אביב. טלפון: 03.6822922
עיצוב: Frisbee  |  תיכנות: entry