EN

עם כתם על המצח וכתם על הגב / סוס הנדנדה הגבוה ביותר בעולם

סוס העץ הגבוה ביותר בעולם עומד למכירה. אם יש לכם בחצר 25 מ"ר פנויים, תוכלו לפאר אותה בסוס נדנדה לתפארת. ואם לא, אולי תוכלו לראות את סוס הנדנדה המפואר בפסטיבל "מידברן" הקרוב. אם לא יימכר עד אז, יישרף שם הסוס ביום האחרון של הפסטיבל, כדי לפנות מקום לפרוייקטים חדשים, שיפרחו מתוך האפר.
 
בינתיים, ניצב הסוס לתפארת בשטח ציבורי שהוקצה לו במושב קדימה שבשרון, מול סדנת "סוס ועגלה" לבניית צעצועי עץ. הסוס נבנה בשנים 2009-2010, במסגרת פרוייקט קהילתי שיזם עופר מור – מעצב תעשייתי ויזם בעל חלומות.
זה התחיל כשעופר מור רצה להקים עסק חדש לבניית סוסי עץ בעבודת יד. הוא חיפש רעיון מדליק שימשוך אנשים לבקר בסדה/חנות שלו במושב קדימה. הוא חשב לבנות סוס גדול. כי מי שיודע לבנות סוס גדול, יודע גם לבנות סוסים קטנים. הפרוייקט היה גדול על "סוס ועגלה" – הסדנה של עופר. הוא החליט לבצע את הפרוייקט במסגרת קהילתית. הפרוייקט בוצע ללא כוונת רווח. עופר הצליח לרתום מספר חברות שסייעו הן במימון הפרוייקט והן באספקת כלים לבניה. את הסוס, שהתעדד לשבור את שיא גינס, הוא תכנן להרכבה מ-1,000 חלקים. במשך כשנה, הגיעו לסדנה המוני ילדים שכל אחד מהם בנה את אחד החלקים והכין אותו להרכבה. תמורת ההשתתפות בפרוייקט, שילם כל ילד 30 ש"ח. הסכום שנאסף נתרם לעמותה לילדים בסיכון. אחרי שנת עבודה, היו חלקי הסוס מוכנים להרכה ונקבע מועד להרכבה, בחינה ע"י בוחני גינס ופרסום הפרוייקט.
 
 
מתקפת סייבר
"ימים ספורים לפני ההשקה, זיהיתי כמות יוצאת דופן של כניסות לאתר האינטרנט של הפרוייקט מקנדה" אומר עופר ומוסיף: "התופעה עוררה את חשדי. בבדיקת מומחים, מצאנו שבצידה השני של המרשתת, נמצא צוות מתחרה שעומד לשבור את שיא גינס, עם סוס הגבוה ב-11 ס"מ מהסוס שלנו.  הקנדים התכוונו לחכות להשקת הסוס הישראלי ואז לשבור את השיא עם הסוס שלהם".
 
לוחמה פסיכולוגית
"כל חלקי הסוס היו מוכנים. החליטתי להפעיל טכניקות מודיעיניות של לוחמה פסיכולוגית. העליתי לאינטרנט הכרזה חגיגית על בניית הסוס הישראלי ושבירת שיא גינס. הצוות הקנדי מיהר לבנות את הסוס שלו שהתנשא לגובה 7 מטרים ו-11 סנטימטרים וקבע שיא גינס חדש".
"נכנסתי לבית המלאכה ויצרתי לסוס העץ רעמה שהתנשאה לגובה 60 ס"מ. את הרעמה הרכבתי רק ביום המדידה, כדי שאם מישהו עוקב אחרינו, לא נסגיר את הקלף המנצח", מספר עופר.
 
שבוע לאחר מכן, ב-12 בספטמבר 2010, שבר הסוס של עופר את שיא גינס בנוכחות המוני ילדים שהגיעו לאירוע המרגש  והתפרסם ב-4 ספרי גינס. מוזיאון המדע בחיפה, הציג את סוס הנדנדה הענק במשך כמה חודשים, בשדרת הממציאים לצד גדולי הממציאים בהיסטוריה.
 
 
מקור השראה מעץ
לדבריו, מיזם סוס העץ השפיע על חייו של עופר. הוא ויתר על בניית סוסי עץ בעבודת יד, אבל הסוס הפך להיות מקור השראה לסדנת המנהלים המבוססת על משחקים. הסדנה מתחילה תמיד בסיפור הסוס ועוברת ללימוד ותרגול של אתגרים ארגוניים תוך כדי משחק במוצרי עץ יצירתיים. עופר ממשיך בפעילות היצירה, עם השראה, תעוזה רבה, חזון ויצירתיות ללא גבולות.
 
פרטים טכניים:
הסוס יכול לשאת כ-50 ילדים בו זמנית.
גובה: 6.1 מ'
אורך: 7.6 מ'
רוחב: 3.22 מ'
משקל: 2,000 ק"ג
הסוס בנוי מ-300 מ"ר סנדביץ ליבנה, כ-20,000 ברגים ו-2 עמודי טלפון. הוא נצבע ב-300 ליטר צבע.
פלד - איכות מהשורש © כל הזכויות שמורות  |  כתובת: דרך שלמה 73 תל אביב. טלפון: 03.6822922
עיצוב: Frisbee  |  תיכנות: entry